O autorze
Jestem kulturoznawcą, pisarką, publicystką i tłumaczką (m.in. kilku powieści Majgull Axelsson). Współpracuję m.in. z "Gazetą Wyborczą" i "Dziennikiem Opinii" Krytyki Politycznej. Prowadzę zajęcia na temat współczesnej Polski na Uniwersytecie Sztokholmskim. Przez sześć lat byłam dyplomatą i szefową Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Moja najnowsza powieść "Rówieśniczki" ukaże się już za parę miesięcy w wydawnictwie W.A.B. Od lat ćwiczę jogę i zajmuje ona w moim życiu coraz istotniejsze miejsce. Zapraszam na moją stronę internetową: www.katarzynatubylewicz.pl
Tekst linka

Pochwała dyscypliny

Czego przede wszystkim potrzeba do pisania? Talentu? Natchnienia? Pomysłów? Z pewnością wszystkiego po trochu, ale mówiąc szczerze być może jeszcze ważniejszymi składnikami warsztatu pisarza są dyscyplina i wytrwałość. Na pewno zaświadczyć może o tym norweski pisarz, Karl Ove Knausgård, którego powieść „Moja walka” porównywana jest przez niektórych do dzieła Prousta.

Karl Ove Knausgård budzi kontrowersje. Jest uwielbiany i nienawidzony. Jego książka podbija kolejne rynki wydawnicze, a w samej Norwegii, z której pochodzi (choć w niej nie mieszka) Knausgård ma status absolutnej gwiazdy. Co więcej jego autobiograficzna powieść nie tylko jest poczytna, ale też chwalona przez krytyków, otrzymała m.in. Brageprisen, norweski odpowiednik nagrody Nike.Szwedzka pisarka i literaturoznawczyni Nina Björk napisała o niej: „ Ta książka przypomina mi, że słowa zakochanych – dzięki tobie znów czuję, że żyję – mogą też tyczyć się literatury”. Jednocześnie kilku członków rodziny pisarza wytoczyło przeciw niemu proces. Powieść, o której mowa powstawała od roku 2008, liczy sobie sześć tomów i około 2500 stron…


Kiedy w zeszłym tygodni występował na Międzynarodwej Scenie Pisarzy w Sztokholmie z wyglądu przypominał gwiazdę rocka: czarne dżinsy, wytarta kurtka i artystowska fryzura. Tłum, który przyszedł go wysłuchać także mógł przywodzić na myśl koncert, a nie kameralną rozmowę z pisarzem (wysłuchało jej ponad 800 osób!). Pomimo to Knausgård jest zaprzeczeniem celebryty. Mieszka na południu Szwecji, w domu na wsi z żoną i trójką dzieci. Twierdzi, że są to jedyne osoby, z którymi się widuje, bo od dzieciństwa ma ogromną potrzebę samotności i trudności z nawiązywaniem relacji, a do szczęścia potrzebne jest mu tylko i wyłącznie pisanie. Zatem pisze. Pracując nad „Moją walką” postawił sobie za cel pisanie dziesięciu stron dziennie, po jakimś czasie zmodyfikował to do pięciu stron pisanych każdego dnia w czasie od odprowadzenia dzieci do przedszkola do ich stamtąd odebrania.

O czym opowiada „Moja walka”? Jest autobiografią i szczegółowym zapisem codzienności. W roku 2008 Knausgård zdecydował, że ma już dość wymyślania historii, chce zająć się rzeczywistością. Głównym założeniem nowej książki stało się osiągnięcie maksymalnej autentyczności, nieukrywanie niczego i …brak skreśleń. Pisarz, który uczęszczał swego czasu do bardzo prestiżowej szkoły kreatywnego pisania w Bergen twierdzi, że nieomal pozbawiono go tam zdolności tworzenia. Styl i język były tak ważne, że z tekstów znikała wszelka autentyczność, a autor miał zajmować się głównie wyrzucaniem z tekstu tego co nieudane.

Zatem brak skreśleń oraz szczerość. W opisie dzieciństwa z apodyktycznym, zimnym ojcem, młodości, wyjazdu do Szwecji, związku z Lindą, bycia ojcem, który z jednej strony chce być jak najbardziej obecny w życiu swoich dzieci, a z drugiej strony walczy o czas na pisanie. Niby nic wielkiego, zwyczajność, a jednak świetna literatura, niby potok słów i strumień myśli, a jednak często rewelacyjny styl.

Dla mnie samej najbardziej interesująca jest jego żelazna konsekwencja: samodzielnie wybrana samotność i pisanie dzień w dzień przez kolejne lata. Żadnych ulg. A do tego totalna uczciwość. Ciekawa jestem, jak na jego książkę zareagują polscy czytelnicy, bo z tego, co wiem jest właśnie tłumaczona na polski.
Trwa ładowanie komentarzy...